Herpes – tie nav tikai izsitumi uz lūpām saaukstēšanās vai stresa laikā. Tā ir vesela vīrusu saime, kas var ietekmēt dažādus cilvēka orgānus un sistēmas. Šajā rakstā tiksim skaidrībā, kādi ir herpes veidi, kā tie izpaužas, tiek ārstēti un ko darīt, lai novērstu recidīvus.
Herpes vīrusa veidi
Herpes vīrusu saimē ietilpst astoņi veidi, no kuriem katrs var izraisīt dažādas slimības:
- HSV-1 (parastais 1. tipa herpes) – visbiežāk izraisa izsitumus uz lūpām, sejas un dažreiz uz rokām.
- HSV-2 – izraisa dzimumorgānu herpes.
- Vējbaku un jostas rozes vīruss (Varicella Zoster) — bērniem izraisa vējbakas, un pieaugušā vecumā var aktivizēties kā jostas roze.
- Epšteina-Barra vīruss (EBV) – infekciozās mononukleozes izraisītājs.
- Citomegalovīruss (CMV) – bīstams cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu, īpaši grūtniecēm. 6.–8. 6., 7. un 8. Tipa herpes vīrusi var izraisīt pēkšņu eksantēmu, CNS bojājumus un būt saistīti arī onkoloģiskām slimībām
Kā tiek ārstēts herpes
Pilnībā atbrīvoties no herpes nav iespējams – vīruss organismā paliek “snaudošā” stāvoklī. Tomēr tā aktivitāti var efektīvi kontrolēt:
- Pretvīrusu terapija – preparāti, kuru pamatā ir aciklovirs, valaciklovirs vai famciklovirs, palīdz samazināt recidīvu ilgumu un mazināt simptomu izteiktumu.
- Imūnsistēmas atbalstīšana – tā kā vīruss aktivizējas, kad imunitāte ir novājināta, ir svarīgi stiprināt organisma aizsargspējas.
Recidīvu profilakse
Novērst saasinājumus palīdz:
- pietiekams miegs un stresa minimizēšana;
- sabalansēts uzturs un fiziskās aktivitātes;
- atteikšanās no pašārstēšanās pie pirmajiem simptomiem;
- sezonāla profilakse – pēc ārsta norādījuma;
- Personīgās higiēnas ievērošana un piesardzība, nonākot saskarē ar vīrusa aktīvās formas nesējiem.
Kad ir vērts vērsties pie ārsta
Ja izsitumi parādās biežāk nekā četras reizes gadā, tiem pievienojas augsta temperatūra, tie skar gļotādu vai izplatās ārpus sejas un dzimumorgāniem, ir vērts vērsties pēc konsultācijas. Tāpat izmeklēšana ir nepieciešama arī tad, ja herpes norit smagi vai parādās citu vīrusa formu simptomi (piemēram, pastāvīgs vājums, izsitumi uz ķermeņa, sāpes nervu galu rajonā).
Šādos gadījumos ārsts-imunologs var noteikt padziļinātu izmeklēšanu un piemeklēt individuālu ārstēšanas shēmu.
Kā var palīdzēt UNION klīnikā?
UNION klīnikā jūs varat saņemt ārsta-imunologa konsultāciju un veikt izmeklējumus, ja ir aizdomas par herpes vīrusu. Speciālists palīdzēs noteikt vīrusa veidu, novērtēt imūnsistēmas vispārējo stāvokli un piemeklēt efektīvu ārstēšanas un profilakses shēmu.
Ko ir svarīgi atcerēties
Herpes nav tikai īslaicīgi izsitumi, bet gan vīrusu slimība, kurai nepieciešama uzmanība. Savlaicīga diagnostika, pārdomāta terapija un imūnsistēmas atbalsts palīdz samazināt recidīvu skaitu līdz minimumam un dzīvot komfortabli pat ar vīrusa klātbūtni organismā.